Öppettider och kontakt

Begränsad service på biblioteken

Samtliga bibliotekslokaler i Tanums kommun har stängt för besök fram till 24 januari 2021, beslutet kan komma att förlängas. Du kan fortfarande låna böcker och hämta utanför biblioteken eller få hemleverans och du har tillgång till de digitala tjänsterna för e-böcker, ljudböcker och filmer.

På grund av rådande restriktioner har Fjällbackas och Hamburgsunds bibliotek stängt tillsvidare, dock med möjlighet att ringa och hämta böcker på utsidan under vissa tider.

Även Tanums och Bullarens bibliotek har stängt för besök. Detta gäller till dess att annat beslut fattas. Under de tider då biblioteken i Tanum och Bullaren vanligtvis har öppet kan du fortfarande ringa och beställa böcker för avhämtning eller hemleverans.

Du hittar information om detta här och i menyn intill.

Regeringen skärpte den 18 december en rad restriktioner inför jul- och nyårshelgenlänk till annan webbplats. De flesta restriktionerna gäller från den 24 december till den 24 januari.


Du kan kontakta oss för information samt hämta böcker på följande tider:

Tanums bibliotek, 0525-182 35

Måndag - torsdag kl. 10-18
Fredag kl. 10-17

Bullarens bibliotek, 0525-180 54

Tisdag kl. 13-18
Torsdag kl. 10-16

Fjällbacka bibliotek, 0525-180 70

Måndag kl. 15-18
Onsdag kl. 10-14

Hamburgsunds bibliotek, 0525-180 71

Måndag kl. 10-14
Onsdag kl. 16.30-19

____________________________________________________

Personal

Andersson, Mikael
Biblioteksassistent, filialföreståndare Bullaren, fakturor, fjärrlån
mikael.andersson@tanum.se
0525-182 34, Bullaren 0525-180 54

Dahlgren, Carl
Bibliotekarie, filialföreståndare Fjällbacka, programverksamhet
carl.dahlgren@tanum.se
0525-180 99

Elg, Emelie
Barnbibliotekarie
emelie.elg@tanum.se
0525-182 31

Hugoson, Annelie
Läs- och skrivtekniker
annelie.hugoson@tanum.se
070-609 28 33 OBS! Endast SMS

Lindqvist, Caroline
Biblioteksassistent, filialföreståndare Hamburgsund bibliotek, Galleri Ranrike
caroline.lindqvist@tanum.se
0525-182 00, Hamburgsund 0525-180 71

Malm Ramsvik, Sara
Bibliotekssamordnare
sara.malmramsvik@tanum.se
0525-183 46

Olsson, Elenor
Biblioteksassistent, medieinköp, påminnelser och fakturor
elenor.olsson@tanum.se
0525-182 38

Randelhoff, Susanne
Studie- & skolbibliotekarie
susanne.randelhoff@tanum.se
0525-180 93

Sparre, Birgitta
Kultur- & fritidschef
birgitta.sparre@tanum.se
0525-182 32

Stenberg, Anneli
Litteraturpedagog
anneli.stenberg@tanum.se

Thingnes, Rhona
Bibliotekspedagog
rhona.thingnes@tanum.se
0525-186 84

Wirling, Helena
Kultursamordnare
helena.wirling@tanum.se
0525-182 33



Kontakt

Tanums Bibliotek

Huvudbiblioteket, Tanumshede
0525-182 35
biblioteket.tanum@tanum.se

Bullaren
0525-180 54

Fjällbacka
0525-180 70

Hamburgsund
0525-180 71

Adresser till biblioteken

Kundcenter

Telefon 0525-180 00
Fax 0525-183 00
kommun@tanum.se

Måndag-fredag 8.00-16.30

Besöks/postadress

Kommunhuset
Apoteksvägen 6
457 81 Tanumshede

Tedacthuset
Storemyrsvägen 2
457 31 Tanumshede

Telefon

Länkar

Facebooklogo

Bli vän med biblioteket!

Tanums bibliotek finns på Facebook. Lägg till oss som vän och du får snabbt reda på vad som händer!

Besök oss på Facebooklänk till annan webbplats.